Actualització dels Factors d’Emissió pel Càlcul de Petjada de Carboni

Petjada de carboni
ESCRIT PER Ana Rodríguez i Quirant
16 Maig, 2024 — 2 min
Actualització dels Factors d’Emissió pel Càlcul de Petjada de Carboni

Els factors d’emissió per la petjada de carboni, com cada any, han estat actualitzats per l’Oficina Espanyola del Canvi Climàtic. El passat divendres 10 de maig es van compartir les noves dades que són fonamentals per comprendre i calcular la petjada de carboni de les nostres activitats i prendre mesures efectives per mitigar el canvi climàtic.

Aquesta actualització es basa en les últimes dades proporcionades per l’equip del Sistema Espanyol d’Inventaris i la informació recopilada a l’Inventari Nacional de Gasos d’efecte hivernacle, des del 1990 fins al 2022. A més, s’ha tingut en compte els descobriments del Material Suplementari del Capítol 7 del sisè Informe d’Avaluació del Panell Intergovernamental del Canvi Climàtic de Nacions Unides (IPCC), el que ha portat a ajustaments significatius, especialment als principals Gasos d’Efecte Hivernacle.

Quines són les actualitzacions dels factors d’emissió pel càlcul de la petjada de carboni?

  1. Modificació dels valors de PCA: Els valors del Potencial d’Escalfament Atmosfèric (PCA) s’han ajustat en funció de les dades de l’IPCC, el que reflecteix una comprensió més precisa del seu impacte al canvi climàtic.
  2. Incorporació de noves categories i combustibles: S’han introduït diverses modificacions, com la inclusió del gasoil A i la gasolina a la majoria de les categories d’instal·lacions fixes, així com la desagregació dels factors d’emissió per a vehicles i maquinària, afegint el combustible LNG per camions, l’additiu AdBlue per vehicles de gasoil i lubricants per maquinària.
  3. Actualització de metodologies de càlcul: S’han realitzat ajustaments als criteris i metodologies de càlcul per reflectir amb major precisió les emissions de Gasos d’Efecte Hivernacle.

Aquesta nova versió, identificada com V3 i publicada el 9 de maig de 2024, representa un pas significatiu cap a una avaluació més precisa i detallada de les nostres emissions de GEI. El nostre equip està treballant per actualitzar totes les eines necessàries per implementar aquests canvis i dur a terme els càlculs corresponents a l’exercici 2023.

Pots descarregar-te l’actualització dels factors d’emissió de 2023 fent clic aquí.

A Grup Carles estem compromesos a ajudar-te a calcular i reduir la teva petjada de carboni de manera efectiva per contribuir a un futur més sostenible. Contacta amb nosaltres i el nostre equip t’oferirà les solucions més efectives i personalitzades per la gestió de la teva petjada de carboni.

Notícies relacionades

Diferències entre el càlcul, la validació i la verificació de la petjada de carboni

Ana Rodríguez i Quirant
Ana Rodríguez i Quirant
Consultora en Sostenibilitat
Sostenibilitat
01 Maig, 2024 — 2 min
Diferències entre el càlcul, la validació i la verificació de la petjada de carboni

Els 3 abastos de la petjada de carboni

Ana Rodríguez i Quirant
Ana Rodríguez i Quirant
Consultora en Sostenibilitat
Sostenibilitat
12 Abr, 2024 — 3 min
Els 3 abastos de la petjada de carboni

Grup Carles obté el segell de Petjada de Carboni

Responsabilitat social corporativa
16 Març, 2021 — 4 min
Grup Carles obté el segell de Petjada de Carboni

Mètodes per calcular la petjada de carboni

Ana Rodríguez i Quirant
Ana Rodríguez i Quirant
Consultora en Sostenibilitat
Petjada de carboni
16 Abr, 2024 — 2 min
Mètodes per calcular la petjada de carboni

Petjada hídrica i petjada d'aigua: diferències

Òscar Milla i Castillo
Òscar Milla i Castillo
Consultor en Sostenibilitat
Sostenibilitat
15 Abr, 2024 — 3 min
Petjada hídrica i petjada d'aigua: diferències

Què és la petjada de carboni?

Ana Rodríguez i Quirant
Ana Rodríguez i Quirant
Consultora en Sostenibilitat
Petjada de carboni
03 Abr, 2024 — 2 min
Què és la petjada de carboni?